На позив водећих струковних удружења из Републике Србије — Заједнице електротехничких школа, Заједнице медицинских школа, Удружења медицинских школа, Заједнице саобраћајних школа и Удружења грађевинских и геодетских школа — у Врњачкој Бањи је свечаном церемонијом отворена Заједничка седница Скупштине ових Заједница.
Овај значајан догађај окупио је представнике школа, државних институција и релевантних партнера у области средњег стручног образовања.
Канцеларија за дуално образовање и Национални оквир квалификација (НОК), препозната као важан партнер у развоју стручног образовања и са великим задовољством одазвала се позиву на овај стручни скуп. Учешће је послужило као платформа за размену искустава и дискусију о кључним темама које обликују будућност средњег стручног образовања у Србији.
Главне теме обухватале су развој и осавремењивање стандарда квалификација, могућности образовања одраслих у школама, каријерно вођење и саветовање, актуелности у средњем стручном образовању, новине из угла Завода за унапређивање образовања и васпитања, као и процена квалитета средњих стручних школа са посебним фокусом на дуално образовање. На догађају су представљени и додатни стандарди за процену квалитета стручног образовања са посебним фокусом на дуално образовање. Ова активност подржана је кроз пројекат „Подршка реформи дуалног система средњег стручног образовања и Националном оквиру квалификација у светлу целоживотног учења у Србији” који спроводи Канцеларија за дуално образовање и Национални оквир квалификација уз подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу. Посебна пажња посвећена је иновацијама у дигитализацији и учењу кроз рад, које мењају приступ и квалитет образовања. Овај скуп представља значајан корак у оснаживању сарадње између школа и институција, али и унапређењу система средњег стручног образовања у Србији.
Акценат на дуалном образовању и дигитализацији наглашава потребу за модерним приступима који ће омогућити ученицима да се успешно интегришу на тржиште рада и допринесу развоју друштва.
Наставак оваквих иницијатива и платформи за дијалог је кључан за креирање образовног система који одговара изазовима 21. века, пружајући младима боље услове за учење, раст и професионални успех.